Jazyk:

Radotín

19.1.2024

Okolí Radotína, Lochkova a Kosoře je geologicky velmi oblíbené místo, kde poznáme horniny siluru a devonu a nasbíráme si řadu výjimečných zkamenělin. Autobuse č. 120 z Knížecí dojedeme na zastávku K Cikánce (na znamení) a odsud směrem k cementárně vstříc dobrodružství. 

Ortocerový lůmek 
Název pochází z latinského pojmenování rovných schránek zkamenělých hlavonožců, tzv ortocerů, kterých zde nalezneme nesmírné množství. V Mramorovém lomu naproti ve svahu se na přelomu 19.-20. století těžily ortocerové vápencové bloky a po vyleštění se jimi obkládaly významné budovy v Praze. Nedaleká obec Lochkov má ve svém znaku dokonce schránku stočeného silurského hlavonožce. 

Černá rokle
V údolí šachetského potoka, směrem ke Kosoři, se nachází světoznámá Černé rokle. V skalním profilu uvidíme dva významné druhy vápence: černý lochkovský a nadložní šedý dvorecko-prokopský. V sutích jistě nalezneme řadu zkamenělin, především mlže, ramenonožce, hlavonožce a také některé druhy trilobitů.

Výroba dlažebních kostek
Černé vápence, které daly lokalitě také jméno, zde byly zhruba do 50. let 20. století ručně štípány a používaly se na výrobu dlažebních kostek. Najdeme je nejen v celé Praze, ale také např. ve Staré Boleslavi, Třeboni a na mnoha jiných místech.

Joachim Barrande a čeština
Mnoho zkamenělin mlžů z lomů od Kosoře nese díky Joachimu Barrandovi české rodové názvy a tak známe např. rod Panenka či Kralovna. Byť byl Joachim Barrande (1799 – 1883) Francouz, češtinu si velmi oblíbil.

Skalníci a poštmistr Schubert
Skalníci – dělníci v lomech, při výrobě štípaných kostek nacházeli mnoho zkamenělin. Některé od nich získával radotínský poštmistr Anton Schubert. Zaměřil se především na zbytky vzácných praobratlovců – pancířatých paryb. Dnes jsou vědecky známy rody Radotina, Sudaspis a Tlamaspis.

Sudy u Kosoře 
Pod obcí Kosoř se rozkládá komplex dnes již nečinných lomů, které se nazývají „Sudy“. Svůj název získaly díky zvláštně – sudovitě – tvarovaných skalních útvarů. Ve vápencích v suti se nacházejí hojné zbytky především trilobitů.

Autor: Ekologické centrum Orlov