Svatý Jan pod Skalou je velmi navštěvované malebné místo spojené s počátky křesťanství a legendou o svatém Ivanovi. Sběratelé zkamenělin si zde ale také přijdou na své. Do obce jezdí autobus, nebo můžeme přijet vlakem do Vráže u Berouna a po žluté turistické značce dojít krásnou procházkou do Svatého Jana pod Skalou.
Kříž a vyhlídka na Mramoru
Nad benediktýnským klášterem ční vápencová skála s dominantou kříže. Dojít k němu lze celkem snadno po značené stezce a výhled na celou obec je krásný. Osobně doporučuji ale také méně navštěvovanou vyhlídku na Mramoru, která je na skále naproti a uvidíte z ní jak klášter, tak skálu s křížem.
Solvayovy lomy
Cestou ke kříži můžeme odbočit a po značené stezce dojít do Skanzenu Solvayových lomů. V populárním skanzenu najdeme např. polní lomovou dráhu s rozchodem 600 mm, kterou se návštěvníci mohou v rámci prohlídky svézt, a také podzemní štolu. Tabule a exponáty nás seznámí se způsobem těžby, dopravy a zpracování vápence.
Kde pobýval svatý Ivan
Legenda o poustevníkovi Ivanovi, který pobýval v místech dnešního kláštera v jeskyni pochází z 10. století. V klášteře v podzemí můžete navštívit jeho jeskyni, která je velmi významná i z hlediska geologického vývoje, je totiž vytvořena tzv. travertinem.
Zkamenělé listy v travertinu
Za klášterem vpravo u pramene vody si povšimněme šedobílé skály z travertinu neboli pěnovce. Jedná se o sladkovodní vápenec vznikající zde před 3–8 tisíci lety. Krasový pramen při vývěru vytvořil 70 m dlouhou, 80 m širokou a až 17 m vysokou kaskádu. V travertinu – pěnovci – paleontologové objevili na 50 druhů měkkýšů (převážně plžů) a zkameněliny listů.
Prvohorní sopky
Okolí obce Svatý Jan pod Skalou bylo v siluru velmi aktivní sopečnou oblastí a veškeré černé či černozelené bloky hornin v obkladech domů či hřbitovní zdi jsou zbytky dávno utuhlé lávy tzv. „Svatojánského vulkanického centra.
Trilobiti u Elektrárny
Nejvýznamnější lokalitou 430 milionů let starých zkamenělin je legendární lokalita „u Elektrárny“. Na konci obce směrem do Loděnice odbočíme po žluté značce vlevo do lesa. Za cca 200 m si povšimneme suťových polí ve svahu vlevo. Ve vápencích s příměsí sopečného prachu a popela brzy najdeme trilobity, ramenonožce i hlavonožce.